Obec Radhostice

Oznámení

Vytápění sálu kulturního domu

Vážení spoluobčané,

vzhledem k tomu, že se po obci šíří různé informace o stavu vytápění našeho "kulturního domu" při akcích v zimních měsících, rozhodli jsme se průběžně Vás informovat o situaci.

Stav topné soustavy v budově je tragický, protože se roky neprováděla žádná údržba. Došlo pouze k výměně kotle na tuhá paliva, kdy byl zvolen kotel Viadrus. Tento kotel je velmi neekologický s účinností pouze cca 30 %, tzn. že 70 % tepla jde do komína. Na jeho obranu lze říci pouze, že má výhodu - topí velmi rychle.  K tomuto kotli byl přidán automat na uhlí, který způsobil loňskou havárii kotle, protože tento automat sype uhlí pouze doprostřed kotle a vytváří obrovský teplotní gradient mezi středem kotle a okraji. Při sepnutí oběhového čerpadla došlo ke střetu vařící vody ze středu kotle se studenou vodu z okrajů kotle a kotel se roztrhnul.

Vytvořili jsme 3 varianty řešení situace:

1. oprava stávajícího kotle

2. výměna za stejný nový kotel

3. výměna za úplně jiný kotel

První varianta – oprava stávajícího kotle – je samozřejmě nejlevnější varianta, ale spolu s nutnou výměnou expanzní nádoby v havarijním stavu bude stát cca 50.000,-. Vzhledem k vysokému věku celé soustavy je vysoká pravděpodobnost, že při natápění stejně dojde k další havárii , např.  prasklý radiátor a vzniknou ještě druhotné náklady s opravou poškozené parketové podlahy. Tato podlaha už si své zažila při minulých haváriích – prasklá expanzní nádoba, prasklé prorezlé ventily a potrubí.

Za těchto okolností jsme rozhodli, že vyzkoušíme úplně jinou variantu vytápění sálu a to pomocí naftového topidla o výkonu 80 kw se samostatným odvodem spalin, který bychom umístili na vnitřní balkón sálu. Tento balkón jednoduše oddělíme od sálu OSB deskami, ve kterých vytvoříme otvor pro přívod teplého vzduchu. Takové topidlo

http://www.masterheaters.cz/master-bv-290-s-neprimym-spalovanim,106.html,

https://topidla-master.cz/produkt/mobilni-naftove-topidlo-topeni-s-neprimym-spalovanim-master-bv-290-e-bv290e

lze půjčit v půjčovně za denní půjčovné 900,-Kč a spotřebu nafty cca 70 l nafty nebo topného oleje. Náklady na vytopení akce by tedy činily cca 4.000,-Kč, tedy rozhodně ne více, než vytápění uhlím a nevzniknou při tom další nenávratné náklady na opravy. Topidlo bychom si chtěli během října odzkoušet, aby byla jistota, že tento způsob vytápění  je správný.

Je na novém zastupitelstvu, aby rozhodlo o budoucnosti budovy a na nás, abychom nevytvářeli zbytečné neefektivní náklady.

Vaše Obec

 

 

 

 

 


Dnes je: 21.11.2018

Svátek slaví: Albert

oddělovač

Anketa

oddělovač

Návštěvnost

Celkem: 394508 Rok: 88700 Měsíc: 5212 Týden: 569 Den: 104 Hodina: 22